Korduma kippuvad küsimused

Kuidas ma saan teada, milliseid kontaktläätsi mul vaja on?

Kontaktläätsede valimisel on oluline konsulteerida silmaarsti või optometristiga. Nad teevad läbivaatuse ja määravad kindlaks, millised läätsed sobivad sinu silmadele kõige paremini.

Kontaktläätsede kandmise aega määrab silmaarst või optometrist vastavalt sinu silmade tervisele. Mõned inimesed saavad kanda läätsi terve päeva, samal ajal kui teistel võib olla soovitatav neid vaid mõne tunni jooksul kanda. On oluline järgida spetsialisti soovitusi.

Kontaktläätsede hooldamine hõlmab puhastamist ja desinfitseerimist vastavalt tootja juhistele. Seda tuleks teha spetsiaalse läätsehoolduslahusega, et vältida nakkuste teket. Samuti tuleks läätsi hoida puhtas ja steriilses läätsekonteineris, vahetades seda regulaarselt ja mitte harvem, kui 3 kuu pärast.

Mõnel inimesel võivad kontaktläätsed põhjustada silmade ärritust või kuivustunnet. See võib olla tingitud ebapiisavast niisutamisest, allergiast või muudest individuaalsetest teguritest. Kui koged silmade ebamugavust või ärritust, peaksid konsulteerima silmaarsti või optometristiga.

Sõltuvalt läätsetüübist ja spordi/ujumise tingimustest võib olla võimalik kanda kontaktläätsi. Mõnedel sporditegevustel või ujumisel võib olla soovitatav kanda spetsiaalseid spordiläätsi või kaitseprille. Konsulteeri oma silmaarsti või optometristiga, et saada selgitust, millised läätsed on sinu jaoks sobivad.

Kontaktläätsede väljavahetamise sagedus sõltub läätsetüübist. Mõned läätsed on ühekordselt kasutatavad (1 päevased) ja neid tuleks igapäevaselt välja vahetada, samas kui teised võivad kesta mitu kuud (1 kuulised) või isegi aastaid. On oluline järgida tootja soovitusi ja silmaarsti või optometristi juhiseid.

Õige paigutuse tagamiseks peaksid järgima paigaldusjuhiseid, mida saadab kaasa kontaktläätsede pakend või mida on sulle õpetanud silmaarst või optometrist. Õigesti paigaldatud lääts peaks silma peal mugavalt istuma, mitte põhjustama ebamugavust ega ärritust.

Kontaktläätsede kandmisel on teatud risk silmainfektsioonide tekkeks. Infektsioonide vältimiseks on oluline läätsi korralikult hooldada, puhastada ja desinfitseerida vastavalt juhistele. Samuti tuleks järgida hea hügieeni tavasid, näiteks käte pesemist enne läätsede käsitlemist. Kui märkad silma punetust, valu või ärritust, peaksid konsulteerima silmaarstiga.

Mitte kõiki kontaktläätsi ei ole mõeldud ööpäevaringselt kandmiseks. Enamikku tavalisi kontaktläätsi ei ole soovitatav ööseks silmas hoida. Ööpäevaringse kandmise jaoks on spetsiaalsed läätsed, mida arst võib sulle soovitada. On oluline järgida silmaarsti või optometristi juhiseid.

Reisil olles on läätsede hooldamine oluline. Kasuta alati puhtaid käsi enne läätsede paigaldamist või eemaldamist. Kui ei ole juurdepääsu veele ja seebiga pesemiseks, kasuta spetsiaalseid ühekordselt kasutatavaid läätsehooldusvahendeid ja niisutavaid silmatilku vastavalt vajadusele. Veendu, et läätsede konteiner oleks puhas ja suletav.

Need on vaid mõned levinud küsimused kontaktläätsede kohta. Kui sul on täiendavaid küsimusi või soovid rohkem teavet, soovitan pöörduda silmaarsti või optometristi poole.